Aktuality / Novinky

100 let republiky

2.11.2018 10:50:24 | Jana Kahounová

Jak jsme slavili 100. výročí vzniku Československé republiky

Celá naše republika se chystala slavit významné výročí naší vlasti. A proto i my, žáci a učitelé ZŠ Jiráskova, jsme různými drobnými a možná i většími akcemi přispěli k těmto celostátním oslavám. Na celé škole byl vyhlášen červeno-modro-bílý den.

Začnu na prvním stupni u našich nejmenších žáků prvních tříd. Ti zhotovili velkou mapu Česka a Slovenska, umístili na ni dva letopočty – rok 1918 se starou vlajkou s barvou bílou a červenou, pod rok 2018 umístili vlajku s dnešními barvami bílou, červenou a modrou. Děti byly oblečeny v tričkách právě v barvách naší národní vlajky.

Druhé ročníky a první spec. třída vytvořily plakát s naším národním stromem – lípou. Pod strom žáci umístili bustu našeho prvního prezidenta Masaryka. 2. C sledovala film Jak pejsek a kočička slavili 28. říjen.

Třetí ročníky vsadily na kvízy, děti psaly dopis republice, žáci si také vytvořili lípu, nakreslili vlajky do DDM – pokus o rekord v počtu vyvěšených vlajek. Společně si zazpívali píseň Ach synku, synku, ta byla oblíbenou písní prezidenta Masaryka. Některé děti si připravily referáty o nejkrásnějších místech naší země.

Čtvrté ročníky si také vytvořily náš národní strom lípu. Na něj děti umístily obrázky státního znaku, státní pečeti, státní vyznamenání, medaile za zásluhy, medaile za hrdinství a dokonce výčet prezidentů od roku 1918. Společně si všichni zazpívali státní hymnu a vzpomněli i na Svatého Václava. Žáci 4. B se zúčastnili v knihovně besedy o knihách z první republiky.

Páté ročníky se zaměřily na znalosti Pražského hradu. Děti odjely na Pražský hrad na celodenní exkurzi, která se jim líbila. Žáci vyzdobili chodby, zhotovili nástěnky ve třídě, při TV hráli staré české hry. Se zájmem sledovali seriál Český lev.

Z druhého stupně naší školy se šesté třídy rozjely na hrad Houska. Na hradě děti viděly program 100 let Československa.

Knihovnu navštívily žáci z 8. A a 8. B. Besedovali se spisovatelem Zdeňkem Ležákem o knize 100 let Československa.

124 žáků II.stupně se zapojilo do soutěže DDM – pokus o rekord vyvěsit nejvíce vlajek.

Dětem 7. B, 8. A, 8. B byla zadaná samostatná práce – dle zadaných otázek vyhledat a zpracovat referát podle panelů na Masarykově náměstí.

Deváté třídy hlavní oslava teprve čeká. Navštíví nově otevřené Národní muzeum, kde při prohlídce vyslechnou informace o vzniku Československé republiky a o všem, co se událo 28. října 1918.

V pátek 26. října bylo na ZŠ Jiráskova slavnostní shromáždění, na němž byli odměněni třídy a žáci, kteří přinesli nejvíc sběru. Shromáždění začalo školní hymnou a nakonec zazněla národní hymna. Bylo to slavnostní a krásné.

 

 

Zpět Tisk
TOPlist