Projektové dny s rodilými mluvčími

18.11.2019 22:28:00 | Zdeňka Varga

Rodilí mluvčí na Jiráskovce

Dne 31.10. se na naší škole v rámci Projektu Šablony II. (projekt EU) uskutečnil Projektový den s názvem English Speaking Countries. Ve spolupráci s  firmou FOKUS English jsme pro žáky 7. a 8. tříd za účasti rodilých mluvčích připravili 4 hodinové bloky, ve kterých se seznamovali se základními informacemi o Austrálii, Spojeném království a USA. V nich se děti dozvěděly mnoho zajímavostí z oblasti cestování, kultury, památek, historie, stravování, podnebí… Žáci měli také možnost ochutnat tradiční australskou „buchtu“ – „lamington“. Pracovali s různými texty, ve skupinkách, plánovali dovolenou v Austrálii, hráli mnoho didaktických her. Největším přínosem pro žáky bylo zapojení odborníků z praxe. Žáci měli možnost komunikovat s rodilým mluvčím a překonat tak přirozené bariéry a ostych. Rodilí mluvčí žákům zprostředkovali interkulturní zkušenosti (autentické zprostředkování kulturních, společenských i ekonomických specifik národa - země, ze které mluvčí pochází). Žáci hodnotili výuku velmi kladně. Vyučovací hodiny byly akční, měly spád, motivační úlohy zaujaly všechny žáky. Při výuce byla použita vhodná kombinace vyučovacích metod.

V rámci tohoto projektu si žáci 3. tříd připomněli 1.11. anglosaský svátek Halloween. Celodenní projekt řídili také rodilí mluvčí z Velké Británie, Austrálie a USA ve spolupráci s učiteli anglického jazyka a za pomoci 15 dívek a chlapců z 9. ročníků. Pro žáky byly připraveny kvízy, pracovní listy o různých halloweenských postavičkách. Všichni se dozvěděli plno zajímavostí z historie tohoto svátku, říkali anglickou koledu, za kterou dostávali sladkosti. V průběhu dopoledního programu žáci komunikovali s rodilými mluvčími jednoduchou angličtinou. Projektové dny se vydařily a splnily naše očekávání.

Mgr. Zdeňka Varga