Archiv článků

Jiráskovka na Pohodu

27.5.2019 18:53:06 | Petr Šedivý

 

 

Naše škola tento rok slaví 85. výročí od svého založení. Při každé kulaté příležitosti se všeobecně očekává nějaká forma oslavy. My jsme se rozhodli opustit nablýskané divadelní sály a akademie a vypravit se tam, odkud jsme beztak všichni vzešli – do přírody. Náš školní vzdělávací program se jmenuje „Pojďte s námi…“, takže nebylo těžké tento název popadnout za pačesy a vzít ho za slovo. Připravili jsme pro naše žáky, jejich rodiče, prarodiče i další blízké bytosti pohodový pochod… tedy takový Pohod. Kromě již zmíněné nosné myšlenky „Pojďte s námi“ jsme mu přilípli do vínku ještě další dvě – „Cesta je cíl“ a „Není špatné počasí, jen špatné oblečení“.

 

V sobotu 25. 5. 2019 se mezi devátou a jedenáctou hodinou dopolední vydalo na 500 účastníků na hráz Konopišťského rybníka na start Pohodu. Jak známo, přesný počet účastníků se určí součtem všech nohou a následným vydělením dvěma, ale v tomto případě by došlo k nežádoucímu statistickému zkreslení, protože mnozí dopřáli pobyt na čerstvém vzduchu také svým čtyřnohým miláčkům. S mapou a účastnickou kartou v ruce (případně v pacce) a vidinou opečeného buřta se všichni vydali na trasu dlouhou 5 km s cílem na vrcholu Chlumu s nadmořskou výškou 506 m. Zde jsem se však nevyhnul dalším nepřesnostem. Každý správný horolezec totiž ví, že výstup končí až bezpečným sestupem do základního tábora – buřty čekaly na Pohodáře až po sestupu zpět na vyhlídku. A těch 5 km je také poněkud diskutabilní údaj, tolik měřila pouze oficiální trasa. Přístupových a návratových variant bylo několik, takže ti, kteří to vzali od podlahy, řekněme od Jiráskovky k Jiráskovce, absolvovali nakonec kilometrů bezmála šestnáct. A kde je tedy vlastně ten cíl? To je přece cesta.

 

Počasí bylo v době určení termínu jen těžko předvídatelnou proměnnou. Museli jsme doufat, že si Pohodáři zbývající myšlenku o špatném oblečení vezmou za svou, a zároveň se připravit na dvě varianty zajištění přísunu stravy v base campu. Odměnou všem účastníkům za odhodlání byl nakonec prosluněný den s nepřetržitým kontaktem se zeleným hájem, probuzeným nezvykle deštivým májem… svádí to k poezii. Oheň i gril jely naplno, voněly buřty, vařila se káva a čaj a všichni si zároveň mohli vychutnat spolu s pohodovou kartou plnou razítek z kontrolních stanovišť jedinečný výhled na Konopiště a Chvojen, o kterém třeba mnozí ani netušili, že existuje.

Není to vždycky o medailích a částkách vydělaných vrcholovým sportem. V době, kdy se všeobecně nepřetržitě komentuje, že náš národ na tom není s běžnou sportovní kondicí úplně nejlépe, jsme všem našim dětem i rodičům nabídli jednoduchý návod, jak prožít krásný den, udělat něco pro zdraví a být spolu. Nás bylo spolu opravdu hodně, a přesto si dovolím tvrdit, že na stupně vítězů jsme se vešli všichni.

 

Zbývá poděkovat všem dětem a pejskům za předvedené výkony, všem rodičům a blízkým za dobrovolně propocená trička a všem učitelům z Jiráskovky, kteří část svého volného času věnovali dobré věci. Cílové ohlasy volají po opakování. Není každý rok ,kulaté´, nicméně necháme se překvapit.

 

Petr Šedivý, ředitel školy a obsluha grilu

 

 

Pokud vám některá souvětí připadají příliš dlouhá, nedivte se… jsme Jiráskovka (pozn. autora)

 

 

 

 

Zpět Tisk
TOPlist