Archiv článků

Jiráskovka na Slovensku

4.11.2019 11:47:19 | Zuzana Zahradníčková

Jiráskovka na Slovensku

 

V polovině října, přesně 17. a 18. 10. 2019, jsme se zúčastnili výměnného pobytu v Partizánském na Slovensku. Ze sedmých tříd všech benešovských škol bylo vybráno šestnáct žáků, osm děvčat a osm chlapců.

Ve čtvrtek v půl sedmé ráno jsme vyrazili autobusem na dlouhou cestu na Slovensko. Cesta byla kupodivu plynulá, žádná dopravní zácpa na obávané D1 nenastala. Do Partizánského jsme dorazili kolem druhé hodiny. Všichni (kromě ředitelů benešovských škol) jsme byli ubytovaní v Základní škole Radovana Kaufmana. Hned po příjezdu nás seznámili s našimi slovenskými kamarády. Měli jsme obavy, že si nebudeme rozumět, ale po půl hodince ostych opadl a my jsme si povídali stejně jako doma s kamarády nebo ve škole.

Po slavnostním obědě v krásně nazdobené školní jídelně na nás čekala procházka městem a návštěva muzea. Vyčerpaní z cesty i nových informací jsme se rádi vrátili do školy na společnou večeři. Po večeři jsme trávili další čas ve školní tělocvičně, kde probíhal další program. Dověděli jsme se něco o osobnostech renesance, už si budeme pamatovat, jak vypadá slovenský kroj a nezapomeneme na úžasné hudební výkony dětské „cimbálovky“. Večer vyvrcholil diskotékou s bohatou tombolou.

V půl jedenácté jsme se zachumlali do spacáků, řekli učitelům „dobrou noc“ a těšili se na následující den.

Pátek začal společnou snídaní. Po snídani ostatní skupiny se svými učiteli rozvezl autobus do dalších škol v Partizánském. Naše skupina zůstala ve škole Radovana Kaufmana.

Společně s našimi slovenskými kamarády jsme vytvářeli – malovali „pamětní srdce“. Naše výtvory jsme si vyměnili. (Srdce od žáků ze školy Radovana Kaufmana je vystavené ve vitríně v prvním patře.) Pak si pro nás deváťáci připravili soutěže. Plnili jsme ve dvojicích (Slovák, Čech) různé úkoly na body. Nejlepší dvojice pak dostala diplom a malý dárek. Při soutěžení nás navštívili dokonce i reportéři z regionální televize. Kdo ví, třeba budeme na Slovensku „mediální hvězdy“.

Před odjezdem jsme se naposledy prošli městem, dali si oběd ve školní jídelně a obtěžkáni dárky a se slzami v očích jsme se loučili a nastupovali do autobusu.

Pobyt na Slovensku se nám moc líbil a budeme se těšit na naše kamarády z Partizánského na jaře roku 2020. Děkujeme!

 

Mgr. Dagmar Nádvorníková, žáci 7. A


 


Zpět Tisk
TOPlist