Archiv článků

Naše škola pomáhá!

13.10.2019 19:33:57 | Jindřich Slunečko

Jak mohu pomoci?

 

Naše škola pomáhá.

 

Rozhodli jsme se pomoci dětem z FN Motol v tzv. projektu "Léčba lízátkem".

Děti pomohou dalším dětem, které to potřebují v rámci  snahy o zlepšování péče a zpříjemnění jejich pobytu po operacích na JIP dětské chirurgie FN Motol.

 

U dětí po operacích, kdy ještě nemůžou řádně přijímat potravu a často ani tekutiny (a to i několik dní) je možné a vhodné nechat je cucat běžná dětská lízítka. Má to několik výhod:

 

1) Jednak to dětem pomáhá a jsou překvapené. Tento jejich pocit sám  o sobě má přínos ve zlepšení nálady a tím k celkovému uvolnění a zmírnění stresu.

 

2) Cucání lízátek (stejně jako příjem potravy) stimuluje produkci slin a enzymů, které pomáhají obnovovat normální složení šťáv trávicího traktu a zároveň podporuje obnovu běžného pohybu střev, který je vlivem operace a některých léků zpomalený.

 

3) Sladká chuť a pocit blaha zvyšuje navíc produkci "protibolestivých" látek v mozku (endorfinů, tzv. vnitřních opiátů), které zmírňují vnímání bolesti a tím umožňují snížení a rychlejší vysazení léků, které se jinak musí dětem podávat.

 

Všechny tyto účinky podávání lízátek pomáhají v tom, aby bylo možno zkrátit pobyt dětí na JIP na minimum a propouštět je z nemocnice domů co nejdříve.

 

Lízátka musí být klasická, bez žvýkaček, děti je mohou odevzdávat svým třídním učitelům a učitelkám. Shromažďovat je budeme do konce listopadu 2019. Děkujeme všem, kteří se budou na této pomoci podílet. Velmi si toho vážíme.

 

 

Zpět Tisk
TOPlist