Český jazyk a literatura

Krajské kolo Olympiády v českém jazyce

26.4.2023 20:15:59 | Vendula Dvořáková

Dne 25.4. se v Kladně konalo krajské kolo Olympiády v českém jazyce. Naši školu reprezentovala žákyně 9.A Ella Schönfelderová, která se umístila na 32. místě. Gratulujeme a děkujeme za reprezentaci naší školy.

Celý článek

Úspěch žákyně 9.A v okresním kole Olympiády v českém jazyce

10.4.2023 21:38:38 | Vendula Dvořáková

Ve středu 5. dubna proběhlo na Gymnáziu Vlašim okresní kolo Olympiády v českém jazyce. Naši školu reprezentovaly žákyně 9.A Ella Schönfelderová a Aneta Pohůnková, která na poslední chvíli zaskočila za Simonu Dvořákovou. Ella Schönfelderová obsadila v konkurenci dalších 40 žáků a žákyň krásné 3. místo a bude naši školu reprezentovat v kole krajském. Ani Aneta se v silné konkurenci neztratila. Děkujeme oběma děvčatům za reprezentaci naší školy.

Celý článek

Recitační soutěž naší školy

2.3.2023 14:21:43 | Vendula Dvořáková

Ve dnech 22. a 24. února proběhla školní kola recitační soutěže. Z prvního stupně postoupily do kola okresního 4 žákyně. V první věkové kategorii se to povedlo Magdaléně Rouskové ze 3.A, která recitovala báseň J. Seiferta Rozhovor a Lauře Zikmundové ze 3.C s básní J. Žáčka Malá zmoklá slepice. Ze druhé věkové kategorie si postup vybojovala Barbora Baštářová ze 4.B s básní M. Černíka Vzpomínka na pravěké doby aneb zlatý věk. A Ema Vašatová ze 4.A, která recitovala báseň Medvídek od neznámého autora. Za druhý stupeň budou naši školu reprezentovat žákyně Marie Urbanová ze 6.C a Natálie Scháňková z 9.A. Děvčatům gratulujeme a držíme palce!

Celý článek

Horory v básni - 9.A a 9.C navštívily program v Měk Benešov

19.12.2022 17:56:35 | Vendula Dvořáková

V pondělí 12. a 19. prosince navštívili žáci z 9.A a 9.C naší školy vzdělávací program v prostoru Téčko Městské knihovny Benešov. Výukový program byl zaměřen na žánr horor, především na sbírku Kytice od K. J. Erbena. Během různorodých aktivit si deváťáci hravou formou připomněli vše o této kultovní sbírce české literatury.

Celý článek

Beseda se spisovatelkou v 8.A

7.11.2022 21:57:01 | Vendula Dvořáková

V pondělí 7.11. navštívili 8.A paní spisovatelka Michaela Fišarová a herec a moderátor Miroslav Reil. Beseda byla věnována knížce Nikolina cesta, která se dotýká problematiky domácího násilí. Pan Reil doplnil diskusi žáků a paní spisovatelky dramatickým přednesem úryvků z knížky. Žáci se také seznámili s procesem vzniku a tisku knih.

Celý článek

Setkání s fantasy literaturou

25.10.2022 09:54:36 | Eva Marešová

Žáci 6. ročníku ZŠ Jiráskova se na besedě v dětském oddělení městské knihovny setkali se spisovatelem Michalem Vlkem.

Ten je vtipnou a soutěživou formou seznámil se svou fantasy knihou Tajemství Querburů.

Tři žáci, kteří nejlépe odpovídali na jeho otázky týkající se přečtených ukázek, si domů odnesli výtisky této knihy.

 

Celý článek

Projekt Daruj knihu Jiráskovce slaví 3. narozeniny

8.10.2022 10:31:17 | Vendula Dvořáková

Již čtvrtým rokem pokračuje na naší škole projekt Daruj knihu Jiráskovce. Jeho cílem je podpora čtenářství především žáků druhého stupně. Ve škole máme tři čtenářské koutky plné knih darovaných rodiči, žáky, přáteli školy, ale i učiteli. Všem minulým, současným i budoucím dárcům ze srdce děkujeme. Více informací o projektu naleznete na stránkách projektu zde.

Celý článek

Dny mediální výchovy v 9.A a 9.C

11.9.2022 20:24:50 | Vendula Dvořáková

V minulém školním roce absolvovali žáci letošní 9.A a 9.C Dny mediální výchovy I, které vycházejí z konceptu mediálního vzdělávání projektu Jeden den na školách. Během jednoho týdne zhlédli v hodinách českého jazyka celkem pět videí, která odkazovala na pět základních otázek, které by si měl položit každý příjemce jakéhokoli mediálního sdělení: KDO? CO? JAK? KOMU? a PROČ? Na videa navazovaly další aktivity ve skupinách nebo dvojicích. Odkaz na projekt JSNS je zde. Minulý týden proběhly návazné Dny mediální výchovy II. Opět jsme zhlédli pět videí a témata zpracovali dále formou různorodých aktivit, např. kvízem, křížovkou, analýzou volebního billboardu, diskusí aj. Videa byla zaměřena tematicky podle typu mediálního sdělení, se kterým se na internetu můžeme setkat, nebo rizik, která můžeme potkat: KYBERBEZPEČÍ, REKLAMA A MARKETING, ZPRAVODAJSTVÍ, SOCIÁLNÍ BUBLINY a DEZINFORMACE. Odkaz na návazný projekt JSNS je zde. Deváťáci si tak zábavnou formou rozhodně zlepšili svou mediální gramotnost.

Celý článek

Recitační soutěž naší školy

18.6.2022 10:30:35 | Vendula Dvořáková

Po covidové odmlce se v Jiráskovce v květnu a červnu opět konala recitační soutěž. Celkem se jí zúčastnilo 25 žáků z obou stupňů. Mimořádně byli oceněni i čtyři žáci z prvních tříd. V kategorii 2. a 3. ročníku byli oceněni R. Hájek, B. Reichl a E. Vašatová. V kategorii 4. a 5. ročníku podali nejlepší výkon K. Hrbková, J. Sedlák a M. Urbanová. Mezi recitátory a recitátorkami druhého stupně naší školy se na třetím místě umístila L. Plachá, na místě druhém I. Heralová a na místě prvním E. Chrpová. Všem našim žákům děkujeme za jejich účast a věříme, že příští rok budou moci své umění předvést i na dětské scéně v rámci okresního kola.

Celý článek

Benešovsko žije příběhy 2022

18.6.2022 10:20:57 | Vendula Dvořáková

V letošním roce se žáci naší školy opět zúčastnili literární soutěže Benešovsko žije příběhy. Do soutěže jsme poslali 10 literárních prací žáků druhého stupně. I letos jsme slavili úspěch - v připravované knize vyjde historická povídka T. Stibůrkové z 8.C nazvaná Zapomenuté dýky. Tisková zpráva Posázaví o.p.s., které soutěž již potřetí vypsalo, je zde.

Celý článek

Žáci 7.A navštívili Městskou knihovnu Benešov

15.6.2022 17:26:09 | Vendula Dvořáková

Ve středu 14.6. se vypravila 7.A v rámci výuky českého jazyka a literatury na workshop "Nonsensová poezie" do Měk Benešov. Nejprve si s paní lektorkou přečetli ukázky vybraných básní, na kterých si ukázali, že poezie v nás vyvolává různé emoce a nemusí být vždycky vážná. V druhé části dotvářeli básně tak, aby se rýmovaly. V poslední části se sami stali básníky a psali ve skupinách limericky - vtipné básně s danou strukturou a rýmovým schématem. Některé limericky se opravdu povedly a sedmáci si tak odlehčili konec školního roku.

Celý článek

Benešovsko žije příběhy 2021

31.5.2021 19:43:26 | Vendula Dvořáková

Jiráskovka se letos opět účastnila už druhého ročníku literární soutěže Benešovsko žije příběhy. Do finále jsme v kategorii druhého stupně za naši školu nominovali 10 žákovských prací. Celkem se v soutěži sešlo v této kategorii 52 prací žáků ze základních škol celého regionu. Z 12 literárních prací, které byly vybrány porotou jako nejzdařilejší a které vyjdou v chystané knize, jsou 3 literární práce našich žáků: báseň Kéž by byl Benešov městem klobouků od A. Slabové ze 7.C, dobrodružný příběh Tajná zásilka od P. Strejčka ze 7.A a rozhovor s Vladimírem Haeringem od E. Tyrnerové z 8.B. Gratulujeme a děkujeme za reprezentaci naší školy. Tisková zpráva organizátora je zde .

Celý článek
TOPlist