Český jazyk a literatura

Recitační soutěž naší školy

18.6.2022 10:30:35 | Vendula Dvořáková

Po covidové odmlce se v Jiráskovce v květnu a červnu opět konala recitační soutěž. Celkem se jí zúčastnilo 25 žáků z obou stupňů. Mimořádně byli oceněni i čtyři žáci z prvních tříd. V kategorii 2. a 3. ročníku byli oceněni R. Hájek, B. Reichl a E. Vašatová. V kategorii 4. a 5. ročníku podali nejlepší výkon K. Hrbková, J. Sedlák a M. Urbanová. Mezi recitátory a recitátorkami druhého stupně naší školy se na třetím místě umístila L. Plachá, na místě druhém I. Heralová a na místě prvním E. Chrpová. Všem našim žákům děkujeme za jejich účast a věříme, že příští rok budou moci své umění předvést i na dětské scéně v rámci okresního kola.

Celý článek

Benešovsko žije příběhy 2022

18.6.2022 10:20:57 | Vendula Dvořáková

V letošním roce se žáci naší školy opět zúčastnili literární soutěže Benešovsko žije příběhy. Do soutěže jsme poslali 10 literárních prací žáků druhého stupně. I letos jsme slavili úspěch - v připravované knize vyjde historická povídka T. Stibůrkové z 8.C nazvaná Zapomenuté dýky. Tisková zpráva Posázaví o.p.s., které soutěž již potřetí vypsalo, je zde.

Celý článek

Žáci 7.A navštívili Městskou knihovnu Benešov

15.6.2022 17:26:09 | Vendula Dvořáková

Ve středu 14.6. se vypravila 7.A v rámci výuky českého jazyka a literatury na workshop "Nonsensová poezie" do Měk Benešov. Nejprve si s paní lektorkou přečetli ukázky vybraných básní, na kterých si ukázali, že poezie v nás vyvolává různé emoce a nemusí být vždycky vážná. V druhé části dotvářeli básně tak, aby se rýmovaly. V poslední části se sami stali básníky a psali ve skupinách limericky - vtipné básně s danou strukturou a rýmovým schématem. Některé limericky se opravdu povedly a sedmáci si tak odlehčili konec školního roku.

Celý článek

Benešovsko žije příběhy 2021

31.5.2021 19:43:26 | Vendula Dvořáková

Jiráskovka se letos opět účastnila už druhého ročníku literární soutěže Benešovsko žije příběhy. Do finále jsme v kategorii druhého stupně za naši školu nominovali 10 žákovských prací. Celkem se v soutěži sešlo v této kategorii 52 prací žáků ze základních škol celého regionu. Z 12 literárních prací, které byly vybrány porotou jako nejzdařilejší a které vyjdou v chystané knize, jsou 3 literární práce našich žáků: báseň Kéž by byl Benešov městem klobouků od A. Slabové ze 7.C, dobrodružný příběh Tajná zásilka od P. Strejčka ze 7.A a rozhovor s Vladimírem Haeringem od E. Tyrnerové z 8.B. Gratulujeme a děkujeme za reprezentaci naší školy. Tisková zpráva organizátora je zde .

Celý článek

6.A v Souboji čtenářů

24.5.2021 22:08:18 | Vendula Dvořáková

Ve středu 19.5. se třída 6.A zúčastnila online čtenářské soutěže Souboj čtenářů. V obrovské konkurenci 64 základních škol a gymnázií z celé republiky jsme jako nováčci v soutěži obsadili 30. místo. Mezi základními školami jsme obsadili pěkné 22. místo. Celkem 5 družstev po pěti žácích (celá 6.A) od února četlo vybrané knižní tituly, na soutěž jsme se připravovali především na dálku v rámci distanční výuky. Týden před finále nám téměř celé jedno družstvo zůstalo doma v karanténě. V závěrečném středečním souboji se pak hrálo hlavně o čas: šesťáci museli odpovědět během 30 minut co nejlépe na 25 záludných otázek. Každé družstvo mělo na odpověď svých pěti otázek jen 6 minut! Děkuji celé třídě za reprezentaci naší školy.

Celý článek

Čtením můžete pomáhat

5.12.2020 19:14:07 | Vendula Dvořáková

V této nelehké době můžeme pomáhat i jen tím, že přečteme knížku. Nevěříte? Potom vězte, že již několik let existuje úspěšný projekt Čtení pomáhá, který podporuje žáky a studenty ve čtení a zároveň je vede k pomoci potřebným. Princip je jednoduchý - po přečtení dané knížky žáci základních a středních škol odpoví na otázky v kvízu, pokud jsou úspěšní, obdrží kredit 50,- Kč, které darují na vybraný charitativní projekt. Informace pro zájemce jsou k dispozici zde .

Celý článek

Daruj knihu Jiráskovce - projekt pokračuje

5.12.2020 18:49:05 | Vendula Dvořáková

Školní projekt na podporu čtenářství našich žáků slaví první výročí. Darovali jste Jiráskovce desítky knih a čtenářský kout v prvním patře u učebny chemie se zaplnil. Všem dárcům patří náš obrovský dík. Pokračujeme dál a cílem je tentokrát vybudování čtenářského koutu v druhém patře naší školy. Více informací naleznete na webových stránkách projektu zde. Odkaz najdete i na hlavní stránce školy nad sekcí nové články. Srdečně děkujeme!

Celý článek

Workshopy s Klárou Smolíkovou

8.10.2020 17:13:24 | Vendula Dvořáková

Ve dnech 22.-24.9. navštívila naši školu paní spisovatelka Klára Smolíková. Ve druhých, šestých a sedmých třídách proběhlo celkem 9 workshopů. Název workshopu pro druháky byl "Zakousněte se do knihy", téma šesťáků bylo "Spolkla mě knihovna" a sedmičky absolvovaly workshop s názvem "Bublifuk - jak se dělá komiks". Jsme rádi, že i přes zpřísněná hygienická opatření mohla všechna setkání proběhnout a žáci z Jiráskovky si zpestřili výuku češtiny.

Celý článek

Koronavirus očima deváťáků - Staň se novinářem!

24.6.2020 15:05:50 | Vendula Dvořáková

Slohové práce žáků 9.C vyšly v Benešovském deníku, přečíst si je můžete zde

Celý článek

Žákovské práce v novinách - Staň se novinářem!

17.5.2020 21:52:07 | Vendula Dvořáková

Benešovský deník otiskl další práce našich žáků, tentokrát na téma "Čarodejnice a lásky čas". Přečíst si je můžete zde

Celý článek

Naše Velikonoce v karanténě - Jiráskovka v novinách

20.4.2020 17:59:17 | Vendula Dvořáková

Jak prožili naši žáci Velikonoce? Reportáže našich malých novinářů si můžete přečíst: zde

Celý článek

Jak vypadá domácí výuka - Jiráskovka v novinách

7.4.2020 08:50:17 | Vendula Dvořáková

Reporáže našich žáků a rodičů na téma domácí výuka najdete zde: https://benesovsky.denik.cz/ctenar-reporter/jak-vypada-domaci-vyuka-zaku-ze-zakladni-skoly-jiraskova-v-benesove-20200406.html

Celý článek
TOPlist