Český jazyk a literatura

Dny mediální výchovy v 9.A a 9.C

11.9.2022 20:24:50 | Vendula Dvořáková

V minulém školním roce absolvovali žáci letošní 9.A a 9.C Dny mediální výchovy I, které vycházejí z konceptu mediálního vzdělávání projektu Jeden den na školách. Během jednoho týdne zhlédli v hodinách českého jazyka celkem pět videí, která odkazovala na pět základních otázek, které by si měl položit každý příjemce jakéhokoli mediálního sdělení: KDO? CO? JAK? KOMU? a PROČ? Na videa navazovaly další aktivity ve skupinách nebo dvojicích. Odkaz na projekt JSNS je zde. Minulý týden proběhly návazné Dny mediální výchovy II. Opět jsme zhlédli pět videí a témata zpracovali dále formou různorodých aktivit, např. kvízem, křížovkou, analýzou volebního billboardu, diskusí aj. Videa byla zaměřena tematicky podle typu mediálního sdělení, se kterým se na internetu můžeme setkat, nebo rizik, která můžeme potkat: KYBERBEZPEČÍ, REKLAMA A MARKETING, ZPRAVODAJSTVÍ, SOCIÁLNÍ BUBLINY a DEZINFORMACE. Odkaz na návazný projekt JSNS je zde. Deváťáci si tak zábavnou formou rozhodně zlepšili svou mediální gramotnost.

Celý článek

Recitační soutěž naší školy

18.6.2022 10:30:35 | Vendula Dvořáková

Po covidové odmlce se v Jiráskovce v květnu a červnu opět konala recitační soutěž. Celkem se jí zúčastnilo 25 žáků z obou stupňů. Mimořádně byli oceněni i čtyři žáci z prvních tříd. V kategorii 2. a 3. ročníku byli oceněni R. Hájek, B. Reichl a E. Vašatová. V kategorii 4. a 5. ročníku podali nejlepší výkon K. Hrbková, J. Sedlák a M. Urbanová. Mezi recitátory a recitátorkami druhého stupně naší školy se na třetím místě umístila L. Plachá, na místě druhém I. Heralová a na místě prvním E. Chrpová. Všem našim žákům děkujeme za jejich účast a věříme, že příští rok budou moci své umění předvést i na dětské scéně v rámci okresního kola.

Celý článek

Benešovsko žije příběhy 2022

18.6.2022 10:20:57 | Vendula Dvořáková

V letošním roce se žáci naší školy opět zúčastnili literární soutěže Benešovsko žije příběhy. Do soutěže jsme poslali 10 literárních prací žáků druhého stupně. I letos jsme slavili úspěch - v připravované knize vyjde historická povídka T. Stibůrkové z 8.C nazvaná Zapomenuté dýky. Tisková zpráva Posázaví o.p.s., které soutěž již potřetí vypsalo, je zde.

Celý článek

Žáci 7.A navštívili Městskou knihovnu Benešov

15.6.2022 17:26:09 | Vendula Dvořáková

Ve středu 14.6. se vypravila 7.A v rámci výuky českého jazyka a literatury na workshop "Nonsensová poezie" do Měk Benešov. Nejprve si s paní lektorkou přečetli ukázky vybraných básní, na kterých si ukázali, že poezie v nás vyvolává různé emoce a nemusí být vždycky vážná. V druhé části dotvářeli básně tak, aby se rýmovaly. V poslední části se sami stali básníky a psali ve skupinách limericky - vtipné básně s danou strukturou a rýmovým schématem. Některé limericky se opravdu povedly a sedmáci si tak odlehčili konec školního roku.

Celý článek

Benešovsko žije příběhy 2021

31.5.2021 19:43:26 | Vendula Dvořáková

Jiráskovka se letos opět účastnila už druhého ročníku literární soutěže Benešovsko žije příběhy. Do finále jsme v kategorii druhého stupně za naši školu nominovali 10 žákovských prací. Celkem se v soutěži sešlo v této kategorii 52 prací žáků ze základních škol celého regionu. Z 12 literárních prací, které byly vybrány porotou jako nejzdařilejší a které vyjdou v chystané knize, jsou 3 literární práce našich žáků: báseň Kéž by byl Benešov městem klobouků od A. Slabové ze 7.C, dobrodružný příběh Tajná zásilka od P. Strejčka ze 7.A a rozhovor s Vladimírem Haeringem od E. Tyrnerové z 8.B. Gratulujeme a děkujeme za reprezentaci naší školy. Tisková zpráva organizátora je zde .

Celý článek

6.A v Souboji čtenářů

24.5.2021 22:08:18 | Vendula Dvořáková

Ve středu 19.5. se třída 6.A zúčastnila online čtenářské soutěže Souboj čtenářů. V obrovské konkurenci 64 základních škol a gymnázií z celé republiky jsme jako nováčci v soutěži obsadili 30. místo. Mezi základními školami jsme obsadili pěkné 22. místo. Celkem 5 družstev po pěti žácích (celá 6.A) od února četlo vybrané knižní tituly, na soutěž jsme se připravovali především na dálku v rámci distanční výuky. Týden před finále nám téměř celé jedno družstvo zůstalo doma v karanténě. V závěrečném středečním souboji se pak hrálo hlavně o čas: šesťáci museli odpovědět během 30 minut co nejlépe na 25 záludných otázek. Každé družstvo mělo na odpověď svých pěti otázek jen 6 minut! Děkuji celé třídě za reprezentaci naší školy.

Celý článek

Čtením můžete pomáhat

5.12.2020 19:14:07 | Vendula Dvořáková

V této nelehké době můžeme pomáhat i jen tím, že přečteme knížku. Nevěříte? Potom vězte, že již několik let existuje úspěšný projekt Čtení pomáhá, který podporuje žáky a studenty ve čtení a zároveň je vede k pomoci potřebným. Princip je jednoduchý - po přečtení dané knížky žáci základních a středních škol odpoví na otázky v kvízu, pokud jsou úspěšní, obdrží kredit 50,- Kč, které darují na vybraný charitativní projekt. Informace pro zájemce jsou k dispozici zde .

Celý článek

Daruj knihu Jiráskovce - projekt pokračuje

5.12.2020 18:49:05 | Vendula Dvořáková

Školní projekt na podporu čtenářství našich žáků slaví první výročí. Darovali jste Jiráskovce desítky knih a čtenářský kout v prvním patře u učebny chemie se zaplnil. Všem dárcům patří náš obrovský dík. Pokračujeme dál a cílem je tentokrát vybudování čtenářského koutu v druhém patře naší školy. Více informací naleznete na webových stránkách projektu zde. Odkaz najdete i na hlavní stránce školy nad sekcí nové články. Srdečně děkujeme!

Celý článek

Workshopy s Klárou Smolíkovou

8.10.2020 17:13:24 | Vendula Dvořáková

Ve dnech 22.-24.9. navštívila naši školu paní spisovatelka Klára Smolíková. Ve druhých, šestých a sedmých třídách proběhlo celkem 9 workshopů. Název workshopu pro druháky byl "Zakousněte se do knihy", téma šesťáků bylo "Spolkla mě knihovna" a sedmičky absolvovaly workshop s názvem "Bublifuk - jak se dělá komiks". Jsme rádi, že i přes zpřísněná hygienická opatření mohla všechna setkání proběhnout a žáci z Jiráskovky si zpestřili výuku češtiny.

Celý článek

Koronavirus očima deváťáků - Staň se novinářem!

24.6.2020 15:05:50 | Vendula Dvořáková

Slohové práce žáků 9.C vyšly v Benešovském deníku, přečíst si je můžete zde

Celý článek

Žákovské práce v novinách - Staň se novinářem!

17.5.2020 21:52:07 | Vendula Dvořáková

Benešovský deník otiskl další práce našich žáků, tentokrát na téma "Čarodejnice a lásky čas". Přečíst si je můžete zde

Celý článek

Naše Velikonoce v karanténě - Jiráskovka v novinách

20.4.2020 17:59:17 | Vendula Dvořáková

Jak prožili naši žáci Velikonoce? Reportáže našich malých novinářů si můžete přečíst: zde

Celý článek
TOPlist