Cizí jazyky

Němčináři z Jiráskovky uspěli v okresním kole olympiády

24.2.2023 08:27:46 | Vendula Dvořáková

Tereza Turziková z 9.A vyhrála okresní kolo olympiády v německém jazyce. Z Obchodní akademie v Neveklově si přivezla nejen diplom a věcné ceny, ale také postup do krajského kola, které se uskuteční v dubnu v Kladně. Třetí místo ve stejné kategorii obsadil Filip Machan z 9.B. Oba dva tímto potvrdili vysokou kvalitu výuky němčiny v naší škole. Gratulujeme oběma němčinářům k úspěchu a děkujeme za skvělou reprezentaci školy.

Celý článek

Anglie s výukou 2022 - Portsmouth

13.6.2022 22:02:04 | Zdeňka Varga

V neděli 29.5. jsme vyrazili na dlouho očekávanou cestu do Anglie. Program byl bohatý a my se těšili i na dopolední výuku s rodilými mluvčími. Cesta proběhla v klidu. Každý si v Calais na vlastní kůži prošel pasovou kontrolou a potom s divným mrazením nasedl zpět do autobusu, který se vydal na 35 minut dlouhou jízdu pod kanálem La Manche. Jízda Eurotunelem mnoho z nás ukolébala ke spánku. Když jsme otevřeli oči, byli jsme v Londýně, kde startovala naše tour de England! Londýnské metro nás přiblížilo do centra k Buckingham Palace, který se začínal zahalovat do anglických vlajek a připravoval se na oslavy 70. výročí vlády královny Alžběty II.. Také jsme si zašli udělat pár fotek do blízkého St. James´s Parku. Dále již naše kroky směřovaly na Piccadilly Circus. Zde jsme dostali rozchod a mohli si nakoupit zajímavé suvenýry, jídlo, podívat se do Lego obchodu či zajít do nedaleké části – Chinatown. Pak jsme zamířili na Trafalgar Square - s pomníkem admirála Nelsona a fontánami. Následovala další část pěší prohlídky s naší milou průvodkyní - slečnou Katkou. Zavítali jsme k Westminster Abbey a The Houses of Parliament s věží Elizabeth, v níž se nachází nejznámější zvon Big Ben. Zde jsme si udělali pár hezkých fotek, aby bylo na co vzpomínat. Po cestě jsme míjeli The Horse Guards a 10 Downing Street. Poté jsme přešli po Westminster Bridge a chystali se navštívit asi nejatraktivnější turistické místo – London Eye. Po příchodu a blízkém pokukování po této atrakci nám naše průvodkyně bohužel sdělila nemilou zprávu, že se kolo porouchalo a návštěva se tedy neuskuteční. To bylo smutku! Ještě chvilku jsme čekali, ale nedočkali se. Nakonec jsme nasedli na lodičku, která nás dopravila k pevnosti The Tower of London. Proletět se nad Temží nám umožnila kabinková lanovka vedoucí z poloostrova Greenwich kousek od O2 haly přes řeku do doků, kam nás před tím dopravil vlak DLR, jehož specialitou je to, že jezdí bez řidiče.

Zde naše výprava po Londýně skončila a autobus nás zavezl do přímořského městečka Bognor Regis nedaleko námořního přístavu Portsmouth. Zde na nás čekaly naše náhradní rodiny, které se o nás po celou dobu staraly. Po dobré večeři, rozpravě v angličtině a koupeli jsme celí znavení zalehli do postelí a těšili se na další dobrodružství.

Od úterý do čtvrtka dopoledne probíhala výuka – 3 hodiny denně. Lektoři byli zkušení vyučující, kteří naše žáky rozmluvili, zabavili a zaujali pestrou skladbou hodin. Žáci byli s výukou spokojeni. Odpoledne po výuce následovalo poznávání bližších i vzdálenějších pamětihodností Anglie. Určitě zajímavá a velmi očekávaná byla návštěva nejslavnější prehistorické stavby v Británii Stonehenge. Všichni jsme si říkali: „Jak na nás asi bude působit? Jak se sem ty kameny mohly dostat? Kdo je sem dal? A proč?“ Odpovědí jsme se ale nedočkali, protože je to záhada zatím nevyluštěná. Ten den jsme ještě viděli velkolepou katedrálu v Salisbury, kde je uložena Magna Charta. Tato katedrála je také zajímavá tím, že má nejvyšší věž v Anglii. Ve středu po výuce nás autobus odvezl do krásného města u moře - Brightonu. Zde jsme měli v plánu vystoupat do výšky 162 m vyhlídkovou věží, která je koncipovaná jako „vertikální molo“ a jmenuje se British Airways i360. Vyhlídky byly úžasné a nepořídit si fotku, by byl hřích. Když nás tedy vysoká jehlová stoupající a klesající konstrukce dopravila zase na pevnou zem, mohli jsme pokračovat v prohlídce Brightonu. Podél pobřeží jsme došli až k bývalé královské rezidenci Royal Pavilion postavené v orientálním stylu. Pak jsme dokráčeli do centra Brightonu a vydali se na nákupy, které už nám chyběly. Každý měl možnost koupit si něco na památku.

Poslední den v Anglii jsme po výuce vyzkoušeli jízdu opravdovým anglickým autobusem (s řidičem sedícím vpravo, dveřmi otevírajícími se vlevo). Řidič nás bezpečně dovezl do zmiňovaného námořního přístavu Portsmouth, kde nás čekala návštěva nejstarších suchých doků na světě. Nachází se zde Portsmouthská historická loděnice nabízející atrakce jako Mary Rose, HMS Warior a HMS Victory, kterou jsme si šli podrobně prohlédnut. Viděli jsme místo, kde padl generál Nelson, a mohli se přenést do začátku 19. století a představovat si tehdejší námořnický život. Po prohlídce doků jsme se vydali k vyhlídkové věži Spinnaker tower a vzhlíželi do výšky 170 m. Prošli jsme se pod ní a také přístavem, naposledy dostali rozchod na nákupy a pak se vrátili zpět do Bognor Regis, kde na nás čekal náš autobus s řidiči, kteří nás zavezli zpět domů.

 

V rodinách jsme byli všichni spokojeni. Starali se o nás skvěle, dobře vařili, neustále byli milí, usměvaví, pozitivní. Zájezd jsme si všichni moc užili!

Mgr. Zdeňka Varga

 

 

Celý článek

Oslavy Halloweenu

11.11.2021 17:29:11 | Zdeňka Varga

V podvečer 25.října 2021 si na Základní škole Jiráskova v Benešově žáci třetích a čtvrtých tříd užívali atmosféru Halloweenu. Převlečeni za upíry, kostlivce, pavouky a čaroděje se naučili anglická slovíčka, která k Halloweenu patří. Pomocí různých materiálů si každý vytvořil svého vlastního kostlivce, vyluštili křížovky, hledali halloweenské rozdíly a s básničkou „Trick or treat, trick or treat, I want something good to eat!“ si došli pro sladkou odměnu.

Nechyběl ani tradiční „Tanec kostlivců“, který vždy vykouzlí úsměv na dětské tváři.

Po setmění se po jednotlivých třídách vydal průvod dětí doprovázený světýlky z lampionů ulicemi Benešova. Tradiční tvorové patřící k Halloweenu prošli od školy přes náměstí a přes Karlov zpět ke škole. Zde už na děti čekali rodiče, kterým děti hned s nadšením vylíčily zážitky z prožitého večera.

Mgr. Kateřina Stiborová, TU 4.A

ZŠ Benešov Jiráskova 888


Celý článek

Projekt Cambridge English Penfriends

12.4.2021 10:40:34 | Lenka Pavlíková

Na konci března se naše škola zapojila do mezinárodního programu Cambridge English Penfriends, který spojuje školy z celého světa.

https://penfriends.cambridgeenglish.org/school/27748

Jedná se o mezinárodní vzdělávací program, ve kterém si děti z různých částí světa vyměňují korespondenci, díky níž mohou rozvíjet své anglické jazykové dovednosti, poznávat kulturu jiných zemí a získávat nové přátele. Hlavním cílem projektu je povzbudit a motivovat žáky, aby se učili anglicky a rozvíjeli si jazykové kompetence prostřednictvím výměny informací o sobě, svém bezprostředním okolí a své zemi. Studenti se učí spolupracovat a poznávat jinou kulturu. Právě nyní (v době pandemie) má distanční vzdělávání velký význam pro podporu vzájemného kontaktu a výměny informací.

Partnerskou školou, která s námi zahájila spolupráci, je škola:  Hi5 Education Centres - Cortes Valencianas ve Španělsku. Od španělských kamarádů jsme již obdrželi velmi pěkné dopisy, které nás moc potěšily.

V rámci tohoto projektu může naše škola získat virtuální odznaky z Cambridge Assessment English. Ty se udělují aktivním školám, které splní určitá kritéria. Na konci roku obdrží žáci účastnící se výměnné korespondence v rámci Cambridge English Penfriends certifikát potvrzující jejich účast na projektu.

Pro další informace ohledně zapojení se do tohoto projektu se mohou žáci / rodiče obracet na vyučující anglického jazyka.

Mgr. Carla Hobzová

 

dopisy od žáků:

andres.pdf, diego.pdf, marta.pdfsofia.pdf

Celý článek

Olympiáda v jazyce anglickém-výsledky školního kola

2.2.2021 07:32:44 | Lenka Pavlíková

Školní kolo pro žáky 9. ročníků proběhlo 1. 02. 2021. Zúčastnilo se 7 žákyň.

Umístění:

1. místo - Povolná E.

2. místo - Hýnová A.

3. - 7. místo získali Benešová A., Sahulová A., Benešová K., Krutská B. a Blichová N.

 

Všem blahopřejeme a vítězce přejeme hodně úspěchů při reprezentaci naší školy v okresním kole!

Mgr. Carla Hobzová

 

Celý článek

9.C

12.3.2020 11:31:41 | Jana Kahounová

Procvičování trpného rodu a další gramatické postupy.

Pro kontrolu, že vše chápete mi, prosím, pošlete vypracovaná cvičení do 18.3.

V případě konzultací mi pište na kahounova@zsjiraskova.cz

9.roc._passive-voice_procvicovani.docx

Celý článek

Konverzační soutěže v cizích jazycích

5.3.2020 19:24:39 | Zdeňka Varga

V lednu se žáci mohli zúčastnit školního kola Olympiády v anglickém a německém jazyce.

Výsledky: Anglický jazyk - kategorie I.A - vítězka Tereza Hajná 7.B

- kategorie II.A - vítězka Emma Bambasová 9.A

Německý jazyk - vítězka Emma Bambasová

Adéla Žížalová - 2. místo (náhradnice do okresního kola)

Vítězky postoupily do okresních kol, kde Adéla Žížalová obsadila 6. místo, Tereza Hajná 7.místo a Emma Bambasová 1. místo! Emma postoupila do krajského kola, které se uskuteční 24.3. na Kladně. O výsledku Vás budeme informovat.

 

Celý článek

Emma je vítězkou!!!

5.3.2020 19:10:55 | Zdeňka Varga

Žákyně třídy 9.A Emma Bambasová se stala vítězkou okresního kola Olympiády v anglickém jazyce!!!

Gratulujeme!!!!

A přejeme hodně úspěchů v kole krajském 24.3.!

 

Celý článek

Jazykové soustředění 6. ročníku na Vrábově

6.6.2019 21:03:05 | Zdeňka Varga

V květnu jsme se již tradičně vypravili na jazykový kurz, pořádaný pro zájemce ze šestých ročníků. Letos jsme změnili prostředí a zabydleli se v osadě Vrábov u Českého Šternberka. I když nám první den zapršelo, zbytek pobytu už bylo hezky. Pro 32 žáků byla připravena výuka angličtiny zaměřená na různá témata. Děti si trénovaly popis obrázků a cesty, tvořily projekty o cizích zemích, cvičily paměť, rozšiřovaly si slovní zásobu, hrály hry ataké sbíraly cenné body pro svůj tým. Ve volném čase hrálynapříklad fotbal, stolní tenis a badminton.

Letošní kurz byl výjimečný tím, že jedna z lektorek byla naše rodilá mluvčí Ms.SusieWhite, která s dětmi konverzovala anglicky jak ve výuce, tak mimo ni. Jako milovnice sportu si s nimi ochotně hrála a přirozeným způsobem tak děti obohacovala anglickými slovíčky i v běžných situacích.

Mgr. Petra Růžičková

Celý článek

Školní kolo Olympiáda v ruském jazyce

28.2.2019 10:31:04 | Lenka Pavlíková

Školní kolo Olympiády v ruském jazyce

Dne 21. února 2019 se konalo školní kolo Olympiády v ruském jazyce.

Žáci nejprve poslouchali neznámý text a na základě poslechu vypracovali zadané úkoly, poté každý z účastníků pohovořil na vybrané téma (Moje rodina, Člověk, Zdraví, Město, Byt).

Všichni prokázali nejen velmi slušnou úroveň jazykových znalostí , ale také zájem a chuť udělat něco navíc.

 

Výsledky

8. ročník

1. místo – Karolína Šimonová, 8.A

2. místo – Adéla Kucharská, 8.A

3. místo – Gréta Sahulová, 8.B

9. ročník

1. místo – Žaneta Bělinová, 9. C

2. místo – Kristýna Eklová, 9. C

3. místo – Vojtěch Čížkovský, 9. A

4. místo - Pavlína Ptáčníková, 9.A

Všem žákům děkujeme za vzornou přípravu a přejeme jim, aby jim zájem o ruský jazyk vydržel a aby se mu i nadále věnovali s chutí.

Celý článek

At the restaurant with 7.B class

9.1.2019 22:25:55 | Zdeňka Varga

Žáci 7.B si v rámci výuky anglického jazyka otevřeli restaurace. Pro své zákazníky si připravili lahodná menu. Všem nám moc chutnalo! Podívejte se, jak se nám dařilo.

Celý článek

Evropský den jazyků

12.10.2018 21:22:26 | Zdeňka Varga

Podívejte se, jak jsme se zapojili do oslav Evropského dne jazyků. V rámci výuky cizích jazyků jsme vyplňovali online kvíz na webových stránkách, kde jsme si vyzkoušeli, co víme o jazycích, kterými se mluví v Evropě. Zahráli si několik jazykových online her. Mohli jsme si tak vychutnat kulturní a jazykovou rozmanitost Evropy.

Celý článek
TOPlist