Cizí jazyky

Anglie s výukou 2022 - Portsmouth

13.6.2022 22:02:04 | Zdeňka Varga

V neděli 29.5. jsme vyrazili na dlouho očekávanou cestu do Anglie. Program byl bohatý a my se těšili i na dopolední výuku s rodilými mluvčími. Cesta proběhla v klidu. Každý si v Calais na vlastní kůži prošel pasovou kontrolou a potom s divným mrazením nasedl zpět do autobusu, který se vydal na 35 minut dlouhou jízdu pod kanálem La Manche. Jízda Eurotunelem mnoho z nás ukolébala ke spánku. Když jsme otevřeli oči, byli jsme v Londýně, kde startovala naše tour de England! Londýnské metro nás přiblížilo do centra k Buckingham Palace, který se začínal zahalovat do anglických vlajek a připravoval se na oslavy 70. výročí vlády královny Alžběty II.. Také jsme si zašli udělat pár fotek do blízkého St. James´s Parku. Dále již naše kroky směřovaly na Piccadilly Circus. Zde jsme dostali rozchod a mohli si nakoupit zajímavé suvenýry, jídlo, podívat se do Lego obchodu či zajít do nedaleké části – Chinatown. Pak jsme zamířili na Trafalgar Square - s pomníkem admirála Nelsona a fontánami. Následovala další část pěší prohlídky s naší milou průvodkyní - slečnou Katkou. Zavítali jsme k Westminster Abbey a The Houses of Parliament s věží Elizabeth, v níž se nachází nejznámější zvon Big Ben. Zde jsme si udělali pár hezkých fotek, aby bylo na co vzpomínat. Po cestě jsme míjeli The Horse Guards a 10 Downing Street. Poté jsme přešli po Westminster Bridge a chystali se navštívit asi nejatraktivnější turistické místo – London Eye. Po příchodu a blízkém pokukování po této atrakci nám naše průvodkyně bohužel sdělila nemilou zprávu, že se kolo porouchalo a návštěva se tedy neuskuteční. To bylo smutku! Ještě chvilku jsme čekali, ale nedočkali se. Nakonec jsme nasedli na lodičku, která nás dopravila k pevnosti The Tower of London. Proletět se nad Temží nám umožnila kabinková lanovka vedoucí z poloostrova Greenwich kousek od O2 haly přes řeku do doků, kam nás před tím dopravil vlak DLR, jehož specialitou je to, že jezdí bez řidiče.

Zde naše výprava po Londýně skončila a autobus nás zavezl do přímořského městečka Bognor Regis nedaleko námořního přístavu Portsmouth. Zde na nás čekaly naše náhradní rodiny, které se o nás po celou dobu staraly. Po dobré večeři, rozpravě v angličtině a koupeli jsme celí znavení zalehli do postelí a těšili se na další dobrodružství.

Od úterý do čtvrtka dopoledne probíhala výuka – 3 hodiny denně. Lektoři byli zkušení vyučující, kteří naše žáky rozmluvili, zabavili a zaujali pestrou skladbou hodin. Žáci byli s výukou spokojeni. Odpoledne po výuce následovalo poznávání bližších i vzdálenějších pamětihodností Anglie. Určitě zajímavá a velmi očekávaná byla návštěva nejslavnější prehistorické stavby v Británii Stonehenge. Všichni jsme si říkali: „Jak na nás asi bude působit? Jak se sem ty kameny mohly dostat? Kdo je sem dal? A proč?“ Odpovědí jsme se ale nedočkali, protože je to záhada zatím nevyluštěná. Ten den jsme ještě viděli velkolepou katedrálu v Salisbury, kde je uložena Magna Charta. Tato katedrála je také zajímavá tím, že má nejvyšší věž v Anglii. Ve středu po výuce nás autobus odvezl do krásného města u moře - Brightonu. Zde jsme měli v plánu vystoupat do výšky 162 m vyhlídkovou věží, která je koncipovaná jako „vertikální molo“ a jmenuje se British Airways i360. Vyhlídky byly úžasné a nepořídit si fotku, by byl hřích. Když nás tedy vysoká jehlová stoupající a klesající konstrukce dopravila zase na pevnou zem, mohli jsme pokračovat v prohlídce Brightonu. Podél pobřeží jsme došli až k bývalé královské rezidenci Royal Pavilion postavené v orientálním stylu. Pak jsme dokráčeli do centra Brightonu a vydali se na nákupy, které už nám chyběly. Každý měl možnost koupit si něco na památku.

Poslední den v Anglii jsme po výuce vyzkoušeli jízdu opravdovým anglickým autobusem (s řidičem sedícím vpravo, dveřmi otevírajícími se vlevo). Řidič nás bezpečně dovezl do zmiňovaného námořního přístavu Portsmouth, kde nás čekala návštěva nejstarších suchých doků na světě. Nachází se zde Portsmouthská historická loděnice nabízející atrakce jako Mary Rose, HMS Warior a HMS Victory, kterou jsme si šli podrobně prohlédnut. Viděli jsme místo, kde padl generál Nelson, a mohli se přenést do začátku 19. století a představovat si tehdejší námořnický život. Po prohlídce doků jsme se vydali k vyhlídkové věži Spinnaker tower a vzhlíželi do výšky 170 m. Prošli jsme se pod ní a také přístavem, naposledy dostali rozchod na nákupy a pak se vrátili zpět do Bognor Regis, kde na nás čekal náš autobus s řidiči, kteří nás zavezli zpět domů.

V rodinách jsme byli všichni spokojeni. Starali se o nás skvěle, dobře vařili, neustále byli milí, usměvaví, pozitivní. Zájezd jsme si všichni moc užili!

Mgr. Zdeňka Varga