I.stupeň

4.A na návštěvě ZŠ a PŠ

2.2.2020 17:31:01 | Zdeňka Varga

Víte, co je to BOCCIA? 4.A z Jiráskovky v Benešově již ano.

Zjistili jsme to na návštěvě ZŠ a PŠ Benešov dne 15.1.2020. Z Jiráskovy ulice to není daleko. Dostali jsme pokyn vzít si s sebou tenisky, takže nás hned napadlo, že budeme sportovat. Ale co si zahrajeme? No, přece BOCCIu!

Paní učitelka Svobodová, celá ve sportovním, už na nás čekala. Seznámila nás s vedením školy, se svou třídou a provedla nás po nově postavené budově školy. Dozvěděli jsme se, jak to v této škole funguje a proč se nazývá ZŠ a PŠ. Hodně nás zaujalo barevné rozlišení pater pro lepší orientaci žáků v budově. Dále pak krásná kuchyňka, ve které žáci a žákyně praktické školy tráví smysluplný čas a učí se mnoho účelných věcí.

Po prohlídce jsme zasedli do lavic a seznámili se s BOCCIou. Jedná se o paralympijský sport pro lidi s nejtěžším postižením způsobeným mozkovou obrnou či svalovou atrofií. Jestli chceme BOCCIu přirovnat k nějakému sportu, tak potom k pétanque. Jen místo těžké železné koule se hází měkkým míčkem. Paní učitelka nám pustila ukázku této hry a říkala nám mnoho zajímavých a důležitých informací. A pak zazněl pokyn, že si nyní zahrajeme tuto hru my sami!

Přemístili jsme se do nové krásné tělocvičny. Nejprve jsme si vyzkoušeli několik dovednostních soutěží – házení míčku mezi dva kužely na různé vzdálenosti, házení míčku na podložku, do obruče. Poté jsme se rozdělili do pěti družstev a po vysvětlení pravidel jsme se pustili do vlastní hry. Hrál každý s každým. K bílému míčku jsme házeli postupně červené a modré míčky. Úkolem bylo se hodem co nejvíce přiblížit k bílému míčku. V některých momentech to bylo tak napínavé, že jsme museli vzdálenosti přeměřovat metrem a o vítězi rozhodovaly centimetry. Bylo to napínavé a vzrušující. Všichni se moc snažili, vymýšleli různé taktiky, fandilo se o sto šest. Krásně jsme si zahráli, navázali nové kamarádství a spolupráci. Zvlášť tento den platil známý citát Pierra de Coubertina: „Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Základem není to, že se zvítězilo, ale že se bojovalo dobře!“

Mgr. Zdeňka Varga, třídní učitelka 4.A

Zpět Tisk
TOPlist