Tělesná výchova

Jak jsme učili tělocvik

13.1.2021 07:05:21 | Jindřich Slunečko | Všesportovní příprava

Jak jsme učili tělocvik?

Moderní doba přinesla spousty výdobytků, které člověka nenutí v případě potřeby sportovní aktivity udělat krok ven. Mám na mysli třeba kluky, když si chtěli strčit fotbálek, museli ven a tam bylo možno se uspokojit, zahrát si třeba na Pelého, Maradonu (dnes si zahrajete po síti cokoliv a ještě ve společnosti vybraných hráčů Ronalda, Messiho…) + kamarádi. U holek je to podobné - tzv. školka přes švihadlo, nespočetně se otočily kolem zábradlí, kde se nevědomky naučily výmyk, toč na tyči……Když jste někoho chtěli vidět, museli jste ven a fyzicky kámoše, kámošku vidět. Dnes to není potřeba, neb nás technika propojí kdekoliv a kdykoliv.

Proto někdy není lehké motivovat některé žáky k pohybové aktivitě přímo v tělocvičně, na hřišti a o to větší kumšt je s dětmi pracovat mimo sportoviště, neřku-li on-line. V těchto nesnadných dobách se potvrdilo, jak důležité je budovat u malých človíčků již od útlého dětství kladný vztah ke sportu a podporovat je v pohybové aktivitě. Škola se o to může snažit, ale bez podpory rodiny je to mnohem složitější. Pro některé děti jsou hodiny tělesné výchovy jedinou pohybovou aktivitou a to je velmi málo.

V upravené verzi tělesné výchovy v době koronavirové, když to šlo, jsme chodili ven na procházky, hezky svižně, to bylo dobré. A když ani toto nešlo, dostávali žáci úkoly, výzvy, které nám posílali zpět formou výsledků, krátkých videí s počty opakování. Úkoly plnili rozmanité, od fyzických cvičení jako jsou sedy-lehy, kliky, přes motorická cvičení až po žonglování…. Nechyběly ani odkazy na zajímavá cvičení na internetu.

To, jak se nám dařilo žáky motivovat, ukáže až čas a hlavně to žáci poznají sami na sobě.

Pohybová aktivita je nedílnou součástí zdravého života. Podporuje i imunitu, kterou potřebujeme, abychom se ubránili Covidu 19. Ne nadarmo se říká“Ve zdravém těle zdravý duch“. Držíme vám všem palce.

Vaši tělocvikáři